Тоалет против декубитус
Декубитусът е разраняване на кожата и подкожните тъкани, вследствие на продължително залежаване. Залежаването смущава кръвообращението на притисканите в леглото тъкани, нарушава тяхното хранене и се стига до умирането и отпадането им, т.е появявя се декубитус.
За появата на декубитус способстват и редица други предразполагащи моменти, но грижите за смяна положението на болния в леглото и добра лична хигиена способстват за намаляване на риска от развитие на тези рани.
Важно е да подчертаем, че неглижирането на тази грижа, в един момент може да стане основен проблем в състоянието на пациента.
Преди всичко болните лежат по гръб. Опорните точки при това положение са тилът, седалището /в областта на опашната кост/, лопатките, петите и лактите. Тези зони са предразположени към разраняване.
Когато положението на болния в леглото е странично, декубитусът се появява в областта на ушите, тазобедрените стави, вътрешната и външната част на бедрата.
При по-пълни жени раните може да се появят в областта под гърдите и гънките на корема.
Личният асистент трябва да има знания и умения, за да предотврати появата на декубитус, а самото му лечение се извършва след диагностициране степента на тежест на раната от квалифицирано лице.
Не се опитвайте да лекувате декубитус, без предварителна диагностика, защото може да влошите състоянието му!
Профилактика на декубитус
· Грижи за леглото на болния – равен дюшек, гладък, чисто постелно бельо и винаги добре изпънато.
· Промяна положението в леглото на пациент, с ограничена двигателна активност най-малко на всеки 2 часа.
Пациентът се обръща странично, като зад гърба му се поставят една, две възглавници, които да предотвратят напрежение в позата. Между коленете на болния също се поставя възглавница.
Когато положението на пациента е гръбно е добре под глезените да се постави възглавница, за да могат петите да не се притискат към леглото.
· Настаняване на пациента на антидекубитален дюшек. Той е задължителен елемент за пациенти, които имат ограничена двигателна активност.
· Прием на подходяща храна и достатъчно течности.
· Когато пациентът е с нарушени функции на отделителните органи и извършва физиологичните си нужди в памперс или подлога, своевременно трябва да се извършва хигиенен тоалет на гениталиите.
· Извършване на всички мероприятия за личната хигиена на болния. Ако хигиената се извършва по указания, вероятността да се появи декубитус значително се намалява.
По време на хигиенните мероприятия е важно да се обръща внимание на посочените рискови зони. Ако се наблюдават зачервявания по кожата, тези участъци може да се третират с препарати съдържащи цинк /пр. крем здраве, цинкова паста/. В повечето случаи по този начин се копират още в началото декубиталните рани.
След хигиенния тоалет е добре винаги да масажирате тялото с хидратиращо тоалетно мляко, което да поддържа нормалния баланс на кожата.
При извършването на масажа не използвайте препарати на алкохолна основа, които допълнително изсушават кожата. Не използвайте и препарата на мазна основа, които запушват порите на кожата.
Recent Comments
No comments
Leave a Comment