Поведение и грижи за хора в напреднала възраст
Грижите за възрастните хора се полагат при домашни условия, в семейството, и в специални заведения – хосписи, при боледуване – в здравни заведения.
При тази възрастова група съществуват значими проблеми, свързани с тяхното физическо и психическо здраве.
Особено важни при тях са социалните проблеми – самота, изолация, скука, проблеми, свързани с промяната в социалната им роля, проблеми за намален контакт с околните, рязко снижаване на социалната активност и др.
Възрастните хора не са от еднородна група. Съществуват значителни индивидуални различия. Стареенето не е болест и много от възрастните хора не се нуждаят от специални грижи и лечение. При тях както и при другите възрастови групи в обществото е необходима помощ за създаване на условия за едно добро здраве, за съхраняване на тяхната самостоятелност и човешко достойнство.
В контакта си с тях не бива да се допускат опекунство или да се игнорират.
Възрастните хора могат да се разделят на две групи:
· Възрастни хора в добро здраве.
· Боледуващи с остри или хронични заболявания.
Грижите за възрастния човек се определят преди всичко от здравословното му състояние, социалното обкръжение и индивидуалната особеност на човека.
Ако на здравето се гледа не толкова като на състояние, а като на процес, който в голяма степен зависи от способността на човека да се приспособява към околната среда, то възрастният човек трябва да се смята за здрав, когато е съхранил социалната си и интелектуална активност. Грижите трябва да са насочени и към оказване на помощ за запазване на способността за социална адаптация.
Болногледачът трябва да оказва помощ необходима на възрастния човек при поддържане хигиената на слуха и зрението, спазване на определена диета, предпазване от битови травми и злополуки.
Необходимо е да се оценява степента на подвижност на възрастния човек, да се полагат грижи за съхраняване на функции и възможности за запазване способността за самостоятелно обличане, хранене и др.
Един от най-често срещащия се и основен показател в старческата възраст е разтройството на двигателната активност. При старите хора обикновено се нарушава възможността едновременно да се извършват няколко движения. Появява се тремор на ръцете и главата.
В старческа възраст се наблюдава намаление на редица рефлекси, намаление чувствителността на кожата и т.н.
Намалява потооделянето, реакция свързана с понижението на телесната температура.
В старческа възраст отслабват процесите на задържане, което се проявява в многословие, невъздържаност, емоционална лабилност, лесна раздразнителност.
С напредване на възрастта продуктивността на умствената дейност се снижава.
Наблюдават се изменения в паметта със снижаване способността за запомняне на текущи събития. Процесът на заучаване на нови неща е труден, особено в случаите, когато те са в противовес с изградените вече навици.
Един от съществените фактори за самочувствието и удоволетвореността на старите хора е отношението на младите към тях.
Познанията за нормалните физиологични и психологични изменения, съпътстващи процеса на стареене, точната оценка на възможностите на стария човек да се самообслужва помагат на болногледача да изгради правилни взаимоотношения и да организира грижите за него така, че най-активно да съдейства както за лечението му, така и за възстановяване на неговата самостоятелност.
В случая става въпрос не само за физически грижи, но и за морална подкрепа на боледуващия човек.
Recent Comments
No comments
Leave a Comment